پیشنهادهای یک کارشناس حقوقی به فدراسیون فوتبال پس از لغو بازی با کانادا


امیر ساعد وکیل در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره لغو دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل کانادا به دلایل سیاسی اظهار داشت: باید یک کمیته مستقل حقوقی از سه عضو حقوقدان مورد تایید وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تشکیل شود تا برای احقاق حقوق حداکثری فوتبال کشورمان با نهایت فوریت، قرارداد این بازی را بررسی کرده و اقدامات حقوقی که باید در  جهت دفاع از منافع فدراسیون و فوتبال ایران انجام شود، در دستور کار قرار بدهند.

وی افزود: اگر یک نفر مسئول پیگیری حقوقی ابعاد این قرارداد شود امکان دارد تحت تاثیر جریان‌سازی ها و برنامه‌ها، کارهایی را انجام بدهد یا ندهد یا در حالت کلی به کارهایی که لازم است انجام شود، سوادش نرسد. این حالت بعد محرمانگی قرارداد را هم مخدوش نخواهد کرد زیرا این کمیته مشاوران حقوقی هستند که به اطلاعات قرارداد دسترسی پیدا خواهند کرد.

کارشناس حقوقی فوتبال درمورد تبعات افشای این قرارداد محرمانه، پاسخ داد: اگر قرارداد از طرف ما منتشر شود، کانادا می‌تواند به دلیل محرمانگی قرارداد طرح دعوی کرده و از لحاظ اعتباری و حیثیتی ادعای خسارت کند. در این حالت آنها می‌توانند بگویند فدراسیون فوتبال برای محرمانه نگه داشتن قرارداد، متعهد شده است و باید خسارت ما را جبران کنید. اکنون هم سر کانادا برای پیدا کردن بهانه علیه فوتبال ایران، درد می‌کند. به همین دلیل باید اصل محرمانگی قرارداد را حفظ کرد. 

وکیل عنوان کرد: در شرایطی که کسی مفاد قرارداد را ندیده نباید در مورد پیامدها و ظرفیت‌های حقوقی لغو بازی توسط کانادا، اظهارنظر کرد. البته با توجه به محدودیت روزهای فیفادی، لغو شدن دیدار با کانادا فرصت بازی‌های دوستانه دیگری را هم از ما گرفته است. به همین دلیل فارغ از پولی که قرار بود کانادا به ما بدهد، باید در بحث پیگیری حقوقی به خسارت‌هایی فراتر اشاره کنیم. با لغو بازی یک فیفادی را از دست دادیم. ضمن اینکه بازی با اکوادور که قرار بود در کانادا برگزار کنیم هم از دست دادیم.

وی ادامه داد: در قرارداد قانون حاکم و مرجع حل اختلاف باید قید شده باشد. فیفا می‌گوید در امور سیاسی دخالت نمی‌کنیم اما یک طرف این قرارداد با استناد به مسائل سیاسی تعهدات خود را نقض کرده است. به همین دلیل فیفا باید در کلیت کار ورود پیدا کند. اگر فدراسیون های ایران و کانادا مرجع حل اختلاف را تعیین نکرده باشند، امکان مراجعه به فیفا و در ادامه دادگاه CAS وجود دارد. 

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید