پیش بینی قیمت گوشت/ آیا گوشت ارزان می شود؟!


عرضه کنندگان گوشت از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و این هزینه که معمولا…

معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی روز گذشته با صدور اطلاعیه ای کلیه گوشت ها و فرآورده های گوشتی دام سبک و سنگین و اعضای بدن آنها از جمله گوشت پا را از پرداخت مالیات و عوارض بند الف ارزش افزوده معاف کرد. قانون مالیات مصوب ۱۴۰۰. انجام داد

به گزارش همشهری، عرضه کنندگان گوشت از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند و این هزینه که معمولا از جیب خریداران و مصرف کنندگان خرد پرداخت می شد، اکنون از قیمت گوشت و فرآورده های گوشتی کسر می شود.

در نامه سازمان امور مالیاتی علیرغم استفاده از عبارت «انواع گوشت» اشاره ای به گوشت سفید اعم از طیور و آبزیان نشده است و مشخص نیست این نوع گوشت نیز مشمول مقررات مالیاتی است یا خیر. معافیت دارد یا خیر، اما با توجه به اینکه مستقیماً به فرآورده های گوشتی اشاره دارد، این معافیت شامل سوسیس، کالباس و … می شود.

اولین تغییرات محسوس در بازار

بازار گوشت در ماه های اخیر با وجود ثبات نسبی قیمت، رکود داشته و به گفته فروشندگان، تقاضا برای این محصول برابر با حجم عرضه نبوده است. در حالی که بخشی از این رکود و کاهش تقاضا به فصلی و گرمای هوا نسبت داده می شود، فعالان بازار می گویند گرانی گوشت و سایر کالاهای اساسی خانوار نیز بی تاثیر نبوده است.

در سال گذشته تولید دام سبک و سنگین در کشور بیش از مصرف بوده است و دولت با توجه به حجم بالای تولید و کمبود تقاضا در بازار مصرف متناسب با تولید، در مقطعی از سال گذشته مجوز داد. به تولیدکنندگان برای صادرات دام مجوز به تازگی صادر شده و بخشی از مازاد تولید باید آزاد شود و بخشی دیگر به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شود اما با وجود عرضه فراوان، قیمت گوشت در بازار مصرف افزایش نیافته است. به طور قابل توجهی برای مصرف کنندگان، به ویژه اقشار فقیر، کاهش یافته است و نتوانسته رشد تقاضا را تحریک کند.

علیرغم پیش بینی ها، مصرف گوشت در هفته های منتهی به ماه محرم افزایشی نداشته و به گفته فعالان صنفی، تقاضا در این مدت روندی عادی داشته است. اکنون به نظر می رسد که حذف مالیات بر ارزش افزوده می تواند گامی در جهت کاهش مستقیم قیمت گوشت در خرده فروشی ها و فروشگاه های زنجیره ای باشد و مصرف کنندگان شاهد کاهش حداقل ۹ درصدی در این بخش باشند.

تکلیف صادرات هنوز مشخص نیست

رئیس انجمن دام سبک درباره وضعیت تولید و بازار گفت: ۶ ماهه اول سال فصل عرضه است و دام به وفور تولید شده و در حال تولید است اما از آنجایی که بازار نمی تواند این حجم تولید را بپذیرد و در شرایط اقتصادی، برخی از مصرف کنندگان برای خرید مناسب نیستند، در بخش مصرف مشکل داریم و مازاد تولید دام برای تحویل ندارد.

قاضی افشین صدر درباره مجوز اخیر صادر شده برای صادرات دام مازاد گفت: مجوز هنوز اجرایی نشده است و از آنجایی که فاصله زمانی صدور مجوز تا شروع اجرای آن وجود دارد، در حال حاضر با ذخیره سازی مواجه هستیم. دام

به گفته وی، دامداری های کشور بر اساس گزارش های موجود با مازاد ۴ میلیون دام سبک مواجه هستند که باید برای خروج این دام ها از دامداری ها و اقداماتی مانند صادرات و خرید تضمینی اندیشیده شود. سریعتر اجرا شود بر اساس آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار کشور در بهار امسال ۷۴ میلیون راس دام سبک تولید شد که ۳۰ درصد از این تولید معمولا دام فروشی است.

به گفته رئیس انجمن دام سبک کشور، در حال حاضر از این ۳۰ میلیون راس، ۴ میلیون رأس مازاد وجود دارد که نه تقاضایی در بازار داخلی دارد و نه راهی به بازار کشورهای دیگر. قاضی ابراز امیدواری کرد: مجوز صادرات دام طی روزهای آینده اجرایی شود و به زودی شاهد تصمیمات دولت در خصوص خرید تضمینی باشیم که هنوز تایید نشده است.

قیمت دام سبک کیلویی ۱۳۹ هزار تومان است

دولت مقداری از مازاد تولید دام و سایر محصولات را برای جلوگیری از از دست دادن تولیدکنندگان و عرضه در فصول پر تقاضا در قالب خرید تضمینی یا یارانه ای خریداری و ذخیره می کند. سال گذشته شرایط خرید حمایتی دام مورد انتقاد تولیدکنندگان قرار گرفت و قیمت تعیین شده را بسیار متفاوت از هزینه تولید دانستند.

هنوز مصوبه ای در این زمینه برای امسال صادر نشده است اما رئیس انجمن صنفی دامپروران امیدوار است نرخ های امسال به قیمت تمام شده تولیدکنندگان نزدیک شود.
قاضی گفت: مصوبه شورای قیمت گذاری برای خرید تضمینی امسال هنوز صادر نشده است، در این شورا قیمت تمام شده و سود متعارف محاسبه و بر این اساس قیمت خرید تعیین می شود.

به گفته قاضی در خرداد ماه سال جاری بر اساس محاسبات انجام شده در ۴ انجمن مرکزی دام با قیمت هر کیلوگرم دام سبک ۱۳۹ هزار تومان و برای هر کیلوگرم دام سنگین ۱۱۶ هزار تومان موافقت شد. اعلام کرد. جلسات کارشناسی برای وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد و باید منتظر ماند و دید چه قیمتی از شورای قیمت به عنوان قیمت نهایی خارج می شود.