چارچوب هماهنگی: ما به تصمیم جنبش صدر احترام می گذاریم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «العطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) عصر دوشنبه برای بررسی آخرین تحولات سیاسی این کشور تشکیل جلسه داد.

شبکه خبری العهد اعلام کرده است که چارچوب هماهنگی اقدامات لازم برای حل بحران سیاسی را ادامه خواهد داد و مذاکرات را با همه جناح ها برای تشکیل دولت ملی ادامه خواهد داد.

این گروه شیعه همچنین تاکید کرد که امیدوار است با همه گروه های سیاسی ارتباط برقرار کند، اما به تصمیم گروه صدری و استعفای اعضای آن احترام گذاشت.

چارچوب هماهنگی گفت که به کار با همه برای دستیابی به مشارکت فراگیر، تحقق آرمان های مردم عراق برای امنیت و ثبات، و بازگرداندن نقش عراق در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

سید مقتدی صدر رهبر جنبش صدر شب گذشته از نمایندگان پارلمان عراق خواست استعفا دهند. او خطاب به یاران صدری گفت: «من به متحدانم در مجلس می‌گویم که می‌توانید به ما بپیوندید.

وی در توضیح دلیل استعفای صدری گفت: من نگران قدرت و سیاست نبودم و فقط می خواستم هر ظالم فاسدی را افشا کنم، بیشتر برای ماست نه دیگران.

خبرگزاری رسمی عراق شب گذشته اعلام کرد که رئیس پارلمان عراق با استعفای اعضای فراکسیون صدری موافقت کرده است. در مقابل، کمیسیون انتخابات عراق در واکنش به خبر استعفای نمایندگان گفت: کمیسیونر تاکنون چیزی رسمی در خصوص استعفای فراکسیون صدری که به عنوان جایگزین معرفی می شود، دریافت نکرده است.

جناح صدر عراق در انتخابات اخیر ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی را به دست آورد و پس از آن ائتلاف اهل سنت با ۳۷ کرسی، ائتلاف قانون با ۳۳ کرسی و حزب دمکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی قرار گرفتند. ائتلاف کردستان و فتح او با هدایت هادی العامری با ۱۷ کرسی دوم شد.

درست است که گروه صدری بیشترین کرسی ها را در این انتخابات به دست آورد، اما این کرسی ها برای تشکیل دولت کافی نیست و باید با سایر گروه های پیروز انتخابات ائتلاف کند.

انتهای پیام/
آن را در صفحه اول توصیه کنید