چالش تنهایی در «جنون فتیش فتیش» / من به قهرمانی علاقه ندارم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


فیلمنامه نویس و کارگردان نمایش شادی اسدپور «جنون «جنین جانوزده» که ۱۸ خردادماه در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه رفته بود، با اشاره به نام «۱۱/۱۱» در ابتدای نگارش، درباره تغییر نام این نمایش به مهری گفت: وقتی متن را برای مجوز فرستادم. یکی از نکات ذکر شده نام آن نمایش بود و بنا به دلایلی که دوستان اداره کل هنرهای نمایشی عنوان کردند نام آن نمایش باید تغییر می کرد که در نهایت این اتفاق افتاد و آن نام به “جنون جنین تعویض شد.

وی با اشاره به اینکه این اثر اقتباسی آزاد از نمایشنامه «اتللو» نوشته ویلیام شکسپیر است، افزود: نوشته های من من خلاقانه به متون خلاقانه برخورد می کنم، به این معنی که یک شخصیت می تواند اسیر یک شخصیت، موقعیت، کنش یا درگیری شود. شوم و سپس آن را بیرون می آورم و در موقعیت هایی قرار می دهم که خودم ایجاد می کنم. سپس این شخصیت‌ها و موقعیت‌های جدید را در کنار شخصیت‌های دیگری که خلق کرده‌ام قرار می‌دهم، بنابراین اقتباسی آزاد از دنیای شناخته‌شده بازی شکل می‌دهم.

چالش تنهایی

اساتید دانشگاه خاطرنشان کردند که در این نمایشنامه شخصیت های اتللو یاگو آره دزدمونا وی ادامه داد: نمایشنامه های من معمولاً قهرمانی به عنوان قهرمان ندارند، زیرا من علاقه ای به قهرمانی ندارم، بنابراین همه در داستان های من به یک سبک و مرتبط با موضوعی هستند.

علاقه مند به فیلمنامه نویس و کارگردان «این یک اعتراف است». اش وی برای خلق شخصیت های جدید خاطرنشان کرد: پرداختن به موضوعاتی مانند ارتباط انجام دادن و تنهایی یکی از دغدغه های اصلی من هنگام نوشتن نمایشنامه است. البته در بسیاری از موارد سعی کرده ام بگویم که تنهایی بد نیست و حتی باعث رشد می شود و از طرفی می تواند به ضرر ما تمام شود. به هر حال مهمترین دغدغه معنوی من در نمایشنامه نویسی و خلق شخصیت های جدید تنهایی، عدم ارتباط و عدم درک متقابل است، زیرا معتقدم که مردم ما اصلا صدای همدیگر را نمی شنویم و نمی توانیم درست ارتباط برقرار کنیم.

اسدپور در پایان سخنان خود گفت: شاید در اثر دیگری ردپای این دغدغه ها را پیدا کنم و سعی کنم این اثر، شخصیت های مورد علاقه ام، برای ویرایش آزاد باشد. ام چالش در موقعیتی دیگر و در راستای افکار و دغدغه های خودم. با این حال چالش اصلی در تمام نمایشنامه هایی که نوشته ام، مسئله تنهایی و عدم ارتباط است.

نشان دادن “جنون جنین اقتباسی رایگان از نمایشنامه «اتللو» اثر ویلیام شکسپیر به نویسندگی و کارگردانی شادی اسدپور است که از ۷ ژوئن تا ۲۶ ژوئیه در سریال دیوار چهارم به نمایش درآمده است.