چالش های تجاری سازی حمایت نقدی


معاون وزیر اقتصاد گفته است که امکان استفاده آزمایشی از فهرست بارگذاری الکترونیکی در مهرماه امکان پذیر است، طرح …

معاون وزیر اقتصاد گفت: اجرای آزمایشی فهرست کالاهای الکترونیکی در مهرماه امکان پذیر است که اجرای آن براساس شرط قانون، با چالش های عملی و دولت و دولت، مبنای قیمت های شهریور ۱۴۰۰ خواهد بود. مجلس در این زمینه نظرات متفاوتی دارد.


روزنامه خراسان نوشت: معاون وزیر اقتصاد از امکان اجرای آزمایشی فهرست الکترونیکی کالا از ابتدای مهرماه خبر داد. اما اجرای قانون فهرست کالاهای الکترونیکی (بر اساس اختلاف قیمت چهار دسته کالاهای یارانه ای با شهریور ۱۴۰۰) به دلیل افزایش قیمت این کالاها پس از تصویب قانون بودجه است. محل چالش ها و ابهامات دولت و مجلس است. همچنین اگرچه مجلس و دولت در اجرا یا عدم اجرای آن بر واقعیت های موجود تکیه می کنند، اما باید اذعان داشت که در هر دو صورت منطق ۴۲۰۰ ارز هنوز تغییر چندانی نکرده است.

سید محمد هادی سبانیان معاون وزیر اقتصاد در نشست خبری روز گذشته خود از امکان اجرای آزمایشی طرح فاکتور الکترونیکی از ابتدای مهرماه خبر داد. وی گفت: در این حوزه با توجه به اینکه موضوع قانونی است دولت می خواهد زیرساخت ها را فراهم کند. این موضوع مستقیما بر عهده وزارت رفاه است. (هم اکنون) زیرساخت های فنی آماده شده و امکان کاربرد آزمایشی آن برای برخی اقشار فراهم شده است. این مسئول گفت: در صورت تصویب طرح اجرایی در دولت از مهرماه به صورت آزمایشی قابل اجراست.

آیا کمک هزینه جدیدی در راه است؟

شاید این سوال مطرح شده باشد که دولت سیزدهم در جریان عمومی سازی کمک های بلاعوض، کمک ها را تجمیع و افزایش داده است. پس ماجرای کالابرگ چیست و آیا دولت باید یارانه جدیدی به مردم بدهد؟ تاریخچه این موضوع به بند قانون بودجه امسال برمی گردد. بند مبنی بر تغییر نحوه پرداخت ۴۲۰۰ ارز از واردکننده کالای یارانه ای به مصرف کننده نهایی (به آن ارز).

در همین راستا این بند در قسمت اول تبصره ۱ بند پ قانون بودجه سال جاری مورد تایید قرار گرفت: «در سال ۱۴۰۱ دولت تا سقف معادل ردیف (۱۸) جدول هزینه های تبصره تبصره مجاز است. (۱۴) از طریق تخصیص اعتبار برای جبران ارزی برای اولویت دادن به واردات مایحتاج اولیه، دارو و ملزومات پزشکی، در صورتی که دولت قصد دارد برخی از محصولات را از سبد تخفیف حذف کند، باید اقدامات قانونی را انجام داده باشد. جبران خسارات رفاهی مصرف کننده کالاهای اساسی از طریق کاتالوگ الکترونیکی و روش های جایگزین قابل اعتماد به منظور خرید کالاها و خدمات توسط مردم با نرخ شهریور ۱۴۰۰ تهیه و در حد نصاب تعیین شده است.

در همین راستا در اردیبهشت ماه سال جاری در گامی اساسی برای تغییر یارانه ۴۲۰۰ ارز، دولت یارانه را به همراه قیمت چهار دسته کالاهای اساسی شامل (مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن) افزایش داد. نقدی هستند و در این صورت مبلغ یارانه فقط برای خرید مایحتاج اولیه قابل برداشت است که به دلیل نبود زیرساخت های پیش رو به تاخیر افتاد. بر این اساس در پاسخ به این سوال باید گفت که کاتالوگ الکترونیکی در صورت اجرایی شدن، یارانه جدیدی نیست و جایگزین یارانه موجود می شود.

چالش دولت و مجلس در کالابرگ الکترونیکی

البته به نظر می رسد که موانع جدی برای اجرای این قسمت از قانون وجود دارد، به طوری که حتی دولت نیز در اصلاحیه بودجه سال جاری به آن اشاره کرده است. به گزارش ایلنا، در لایحه قانون اصلاح بودجه سال جاری دولت، در متن قانون مذکور آمده است که عبارت «پایان شهریور ۱۴۰۰» یعنی شرط بازگشت قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ حذف شده است.

این موضوع به محل مناقشه دولت و مجلس تبدیل شده است. در شرایطی که مجلس خواستار اجرای قانون بودجه سال جاری است، میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفت و گو با روزنامه ایران از افزایش ۴۲۰۰ دلاری قیمت جهانی ارز در نیمه دوم سال جاری خبر داد. امسال. درباره سال گذشته به ویژه «بعد از تهیه و تصویب بودجه» (با تشکر از جنگ روسیه و اوکراین یاد کرد) و گفت: این اتفاقات در شرایطی رخ داد که تا اسفند سال گذشته یارانه ها بر اساس قیمت ها تعیین می شد. در سال

این بدان معناست که میزان یارانه اعطایی ثابت بوده و به گونه ای تعریف نشده است که با افزایش قیمت ها، یارانه افزایش یابد. وی گفت: مجموع این شرایط به این معناست که بعد از افزایش قیمت جهانی یا باید یارانه را افزایش دهیم یا بگوییم نمی‌توانیم براساس شهریور ۱۴۰۰ قیمت‌گذاری کنیم و در این مورد با مجلس مشورت می‌کنیم. (هرچند) امروز دولت بیش از سقف مجلس یارانه پرداخت می کند.

اما برخی از کارشناسان موافق مصوبه مجلس معتقدند در اصلاح یارانه کالاهای اساسی باید قیمت مشخصی به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته شود تا یارانه خوراکی متناسب با افزایش قیمت نسبت به این قیمت پایه باشد. و در موارد دیگر. یارانه خوراکی متناسب است قیمت کالاها افزایش نمی یابد.

ریسک منطق ارز ۴۲۰۰ ادامه دارد

به گزارش خراسان، فاجعه ۴۲۰۰ ارز زمانی آشکارتر شد که نرخ ارز بیش از هفت برابر شد و به بیش از ۲۸ هزار تومان رسید. در آن زمان مطرح شد که این حمایت سنگین با فساد به صورت مستقیم و بدون مفاسد عجیب از گروه های هدف صورت گیرد.

اما باید گفت قانون مجلس و حتی طرح خود دولت برای نقدی دادن مابه التفاوت قیمت کالاهای اساسی به مردم از منطق دوره ۴۲۰۰ پیروی می کند چرا که شاخص جدیدی از حامی جدید دارد. نرخ ارز مثلاً ۲۷ یا ۲۸ هزار تومان جایگزین رقم ۴۲۰۰ تومان شده است. از این رو کارشناسان از قانون مجلس و اجرای دولت تا این لحظه بر اساس آن انتقاد کرده اند.

بر این اساس زمانی که بتوان از اجرای کامل چرخه ۴۲۰۰ تغییرات حمایت ارزی صحبت کرد، مبنای این حمایت ها از حساب و کتاب ارزی به حساب و کتابی با هدف جبران کسری معیشت دهک های محروم تبدیل می شود. . (و نه ۹ دهک فعلی). این امر مستلزم استفاده از اطلاعات دقیق تر در مورد درآمد و هزینه خانوار است. چیزی که همچنان با دشواری ها و چالش هایی در اجرا همراه است.

با وجود این، در صورت ادامه این روند، بعید نیست که دولت دوباره مجبور به تعدیل نرخ ارز بر اساس حمایت یارانه ای (برای محاسبه تفاوت قیمت کالاها نسبت به دوره زمانی دیگر مانند شهریور ۱۴۰۰) شود. در غیر این صورت با گذشت زمان و تورم، قدرت خرید یارانه های فعلی مانند یارانه های سال های گذشته از بین می رود.