چرا در تهران کلاغ فراوان است؟ – دایرکتوری لینک های مفید برای فارسی زبانان


به گزارش باشگاه خبرنگاران، مدتی است که صدای پرندگان در تهران رو به کاهش است. دلایل مختلفی برای کاهش تعداد پرندگان وجود دارد، از جمله تغذیه، گونه های مهاجم، تغییرات آب و هوایی، شکار، تغییر مدیریت شهری، کمبود فضای امن، گرم شدن هوا و آلودگی هوا.

مهدی نبیان کارشناس حیات وحش گفت: سه مولفه مهم برای کاهش یا افزایش تعداد پرندگان وجود دارد، مولفه هایی مانند آب، غذا، سرپناه و امنیت که تاثیر مستقیمی بر تکثیر یا مهاجرت آنها دارد.

وی افزود: طی چند دهه گذشته گونه های گیاهی اشتباه یا غیربومی وارد شهر و فضای سبز تهران شده است و در گذشته درختانی مانند شاه توت، خرمالو، توت سفید، گردو، خرما و سایر میوه ها وجود داشته است. درختان…» «چه پرنده های تهران؟» علوفه می کردند اما حالا با پرورش درختان سوزنی برگ و بی میوه دیگر جایی برای غذا دادن به پرندگان آوازخوان در تهران نبود.

نبیان افزود: با شروع برج سازی و تخریب باغ های تهران، جایی برای پرندگان باغی باقی نماند که این امر منجر به مهاجرت اجباری و کاهش تعداد آن شد و بر خلاف گونه های دیگر مانند کلاغ، زاغ، بلبل و زمرد، این امر موجب شد تا پرندگان باغی از بین بروند. جوجه ها و ….. با خالی شدن زمین بازی زیاد می شوند.»

این کارشناس حیات وحش درباره چرایی افزایش گونه هایی مانند کلاغ ها گفت: این نوع گوشتخواران یا حیوانات زباله خوار که به دلیل عدم مدیریت صحیح پسماند شاهد افزایش آن ها بوده ایم، به عنوان مثال زباله های موتوری همه جا درب دارند. در برخی از نقاط جهان، اما در ایران، این سطل ها درب ندارند و به راحتی توسط کلاغ ها، موش ها، سوسک ها و یا شیره شیره به شهر تغذیه می شوند.

وی افزود: غذا دادن به حیوانات شهری یکی از دلایل افزایش جمعیت آنهاست که در همه جای دنیا ممنوع و مجازات شده است، مانند انگلیس که شهروندان خود را برای غذا دادن به حیوانات شهری ۰۲۵۰۰ جریمه می کند.

انتهای پیام/

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر