چرا صادرات روسیه با وجود تحریم ها در حال رشد است؟


صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در چهار ماه اول حمله نظامی مسکو به اوکراین ۴۸ درصد کاهش یافت، اما در همین مدت صادرات روسیه…

চারা স্র্ত্র্ত্র রাস্যার বাদ্যাত চারা স্র্ত্র্ত্র রাস্যার বাদ্যাত

صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در چهار ماه اول تهاجم نظامی مسکو به اوکراین ۴۸ درصد کاهش یافت، اما در همین مدت صادرات روسیه به دلیل افزایش قیمت انرژی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۶۸ درصد افزایش یافت.

آخرین گزارش دفتر آمار کمیسیون اتحادیه اروپا (یورواستات) نشان می دهد که مجموع صادرات ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به روسیه از ماه مارس تا ژوئن که مصادف با چهار ماه اول تهاجم نظامی مسکو به اوکراین است، ۱۵.۳۲ میلیارد بوده است. یورو این شاخص در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۰.۵ میلیارد یورو بود.

بنابراین، به دلیل تحریم های اقتصادی بروکسل علیه مسکو، صادرات اعضای اتحادیه اروپا به روسیه تقریباً به نصف کاهش یافته است.

اما از سوی دیگر، صادرات روسیه به اتحادیه اروپا در چهار ماه منتهی به ژوئن گذشته به نزدیک به ۸۰ میلیارد یورو رسید که ۶۸ درصد بیشتر از ۴۷.۴۵ میلیارد یورو ثبت شده از مارس تا ژوئن ۲۰۲۱ است.

চারা স্র্ত্র্ত্র রাস্যার বাদ্যাত
البته قیمت هر متر مکعب گاز طبیعی از حدود ۲۱ سنت در مارس ۲۰۲۱ به ۱.۲ یورو در ژوئن ۲۰۲۲ و بیش از ۵.۶ برابر افزایش یافته است.

بنابراین اگر صادرات گاز روسیه به اروپا کاهش نمی یافت و همزمان طرح کاهش مصرف گاز و انعقاد قرارداد با سایر تامین کنندگان گاز جهانی از سوی اتحادیه اروپا اجرا نمی شد، شاخص واردات کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روسیه نشان می دهد. این کشور می تواند جایگزین آمریکا به عنوان دومین صادرکننده کالا به اتحادیه اروپا شود.

চারা স্র্ত্র্ত্র রাস্যার বাদ্যাত

روسیه یکی از شرکای تجاری مهم اتحادیه اروپا است. بنابراین در سال ۲۰۲۱ این کشور سومین تامین کننده کالاهای وارداتی به اتحادیه پس از چین و آمریکا بود. همچنین روسیه پس از آمریکا، بریتانیا، چین و سوئیس، پنجمین مقصد مهم صادرات کالاهای اعضای اتحادیه بود.

روسیه سال گذشته در مجموع ۱۵۸.۷ میلیارد یورو کالاهای مختلف به اتحادیه اروپا صادر کرد و ۸۹.۳ میلیارد یورو کالا از این اتحادیه وارد کرد.