چین تایوان را تحریم کرد


سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، خشم مقامات چینی را برانگیخت و در اولین گام، چین دستور اعمال تحریم های اقتصادی علیه تایوان را صادر کرد.

சின் ஫ர்க்கு திரியு கியுக்க்கு रा देசின் ஫ர்க்கு திரியு கியுக்க்கு रा दे

سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، خشم مقامات چینی را برانگیخت و در اولین گام، چین دستور اعمال تحریم های اقتصادی علیه تایوان را صادر کرد. پکن با این اقدام بر جدایی ناپذیری تایوان از خاک خود تاکید کرد.

با وجود تهدیدهای چین، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان بازدید کرد و خشم دولت چین را برانگیخت. همزمان با اعلام سفر نانسی پلوسی ۸۲ ساله به تایوان، دولت چین ۱۰۰ شرکت تایوانی را از واردات مواد غذایی به چین منع کرد.

وزارت بازرگانی چین امروز اعلام کرد که صادرات شن و ماسه را که در ساخت و ساز در این کشور استفاده می شود به تایوان ممنوع می کند.

چین شریک تجاری مهم تایوان است

علاوه بر صادرات ماسه، وزارت بازرگانی چین واردات مواد غذایی از تایوان از جمله مرکبات، برخی از غذاهای دریایی و ماهی منجمد را ممنوع کرده است.

اگرچه تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد تایوان ناچیز است، اما به نظر می رسد این تحریم ها اولین گام چین در اعتراض به سفر نانسی پلوسی به تایوان باشد.

چین یک شریک تجاری مهم برای اقتصاد تایوان است. به گفته منابع دولتی تایوان، شرکت های این کشور بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱ بیش از ۱۹۳ میلیارد دلار در چین سرمایه گذاری کرده اند و ۴۲ درصد از کل صادرات تایوان به چین می رود.

تایوان برای کاهش وابستگی اقتصادی خود به چین، روابط اقتصادی خود را با کشورهای آسیای جنوب شرقی و هند تقویت می کند. این سیاست منجر به کاهش ۱۴ درصدی فعالیت اقتصادی شرکت های تایوانی در چین شده است.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می داند. معاون وزیر امور خارجه چین در واکنش به سفر نانسی پلوسی گفت: تایوان متعلق به چین است و در نهایت به سرزمین مادری بازخواهد گشت.

برخی ناظران بر این باورند که پس از بیستمین کنگره حزب کمونیست چین در پاییز امسال، سیاست اقتصادی و دیپلماتیک این کشور در قبال تایوان دستخوش تغییرات چشمگیری خواهد شد.