چین در حال ساخت نیروگاهی شناور در فضا است


چین راه اندازی نیروگاه خورشیدی را تسریع کرده است. این ابرقدرت این فضاپیما را به یک سال تبدیل می کند …

چین در نیروگاه شناور می‌سازدچین در نیروگاه شناور می‌سازد

چین راه اندازی نیروگاه خورشیدی را تسریع کرده است. این ابرقدرت قصد دارد در سال ۲۰۲۸ یک فضاپیما را برای آزمایش یک ماهواره آزمایشی در مدار ۴۰۰ کیلومتری زمین به پرواز درآورد.

ماهواره باید انرژی خورشیدی را به امواج مایکروویو یا لیزر تبدیل کند و سپس این نیرو را به مکان‌های خاصی روی زمین بتاباند.

اگرچه آزمایش اولیه تنها ۱۰ کیلووات برق تولید می کند – که نیاز انرژی بسیاری از خانه ها را پوشش می دهد – به نظر می رسد که می توان این فناوری را به میزان قابل توجهی افزایش داد. اولین فضاپیما قبل از ارسال به فضا روی زمین مونتاژ می شود، اما نسخه های بعدی کاملاً خارج از جو جمع می شوند.

پروفسور دونگ شیوی از آزمایشگاه ملی علوم و فناوری مایکروویو فضایی تحت نظارت آکادمی فناوری فضایی چین گفت: در صورت موفقیت، این آزمایش در دستیابی به برتری در دی اکسید کربن و بی طرفی کربن موثر خواهد بود.

تا سال ۲۰۳۵، انتظار می‌رود یک آرایه خورشیدی کامل با انتقال قدرت بالا که قادر به انتشار بیش از ۳۶۰۰۰ کیلومتر باشد، تکمیل شود. اگر تولید طبق برنامه پیش برود، تا سال ۲۰۵۰ یک آرایه خورشیدی پیچیده تر با ولتاژ ۱۰ تا ۲۰ کیلوولت و ظرفیت دو گیگاوات تکمیل خواهد شد.

دیدن [آرایه] تقریباً مانند یک نیروگاه هسته ای زمینی است، به این امید که هزینه مونتاژ آن برای اهداف تجاری در طول زمان کاهش یابد.

اما پروفسور دونگ گفت که چالش های تکنولوژیکی چنین فضاپیما بی سابقه است. آنتن به صدها یا هزاران متر نیاز دارد تا در برابر باد خورشیدی، گرانش و فشارها مقاومت کند.

علاوه بر این، به لطف افزایش پرتاب‌های تجاری فضایی و تلاش‌های محدود دولت‌های جهانی برای مهار زباله‌های مسدودکننده در فضا، نگرانی‌هایی در مورد خنک نگه داشتن اجزا، نفوذ جو در تمام اقلیم‌ها و محافظت از آن در برابر زباله‌های فضایی وجود دارد. خودش را دارد – چالش های دیگری ایجاد می کند.

یک دانشمند مستقر در پکن به نقل از نویسنده ساوت چاینا مورنینگ پست گفت: «بنابراین، مزارع انرژی بسیار بیشتری نسبت به زمین در فضا تولید می کنند. این موضوع بسیاری از کشورها را آزار می دهد، به ویژه کشورهایی که فاقد فناوری یا توانایی ساخت آن هستند.»

هنگامی که لیزرهای قدرتمند به عنوان یک سلاح انرژی استفاده می شود، همانطور که دانشمندان امنیتی پیشنهاد کرده اند، می توانند باعث تداخل ارتباطی یا آسیب سخت افزاری شوند. علاوه بر چین، دولت بریتانیا نیز با همکاری پیمانکاران دفاعی اروپایی و ارتش آمریکا در حال بررسی پیشنهادهای مشابه برای نیروگاه های خورشیدی است.

احتمالاً این تلاش ها به ترتیب در سال های ۲۰۲۵ و ۲۰۳۵ آغاز خواهد شد و فقدان قوانین بین المللی برای محافظت از کشورها در برابر خطرات این مسابقه تسلیحاتی انرژی، مایه نگرانی است.