کارشناسان نسبت به رکود اقتصادی آلمان هشدار می دهند


موسسه اقتصادی آیفو از وخامت اوضاع اقتصادی آلمان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ خبر داد. افزایش ناگهانی قیمت برق و گاز…

هشدار کارشناسان درباره رکود اقتصادی در آلمانهشدار کارشناسان درباره رکود اقتصادی در آلمان

موسسه اقتصادی آیفو از وخامت اوضاع اقتصادی آلمان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ خبر داد. افزایش شدید قیمت برق و گاز بر شرکت ها و مصرف کنندگان آلمانی سنگینی می کند.

اقتصاد آلمان در سه ماهه دوم سال جاری رشد بسیار کمی داشته است. وضعیت شرکت ها بهبود نیافته و فضای کسب و کار تا حدودی بدتر از سال ۲۰۲۰ شده است.

وضعیت اقتصادی آلمان در ماه اوت سال جاری به بدترین سطح خود در دو سال اخیر رسیده است. البته کارشناسان پیش بینی می کردند که اوضاع بدتر از این باشد. آنها انتظار دارند تولید اقتصادی در سه ماهه سوم سال بیشتر کاهش یابد.

شرکت های آلمانی نسبت به انتظارات خود برای ماه های آینده بدبین هستند.

گزارش های وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار توسط موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo مستقر در مونیخ بر اساس داده های ۹۰۰۰ شرکت گردآوری شده است.

بر اساس این داده ها، وضعیت خرده فروشی به طور قابل توجهی بدتر شده است. وضعیت در بخش صنعت ثابت مانده و تغییری نکرده است، اما وضعیت در بخش ساختمان بهبود یافته است.

کلمنس فوست، رئیس مؤسسه هماهنگی آیفو، هنگام جمع‌بندی داده‌ها از «عدم قطعیت شرکت‌ها» صحبت کرده است. او پیش بینی می کند که تولید اقتصادی آلمان نیز در سه ماهه سوم کاهش یابد.

یورگ کرمر، اقتصاددان ارشد Commertzbank نیز به کمبود مواد خام در آلمان اشاره کرده است.

توماس گیتسل، کارشناس ارشد بانک فاو. وی پی بانک نیز پیش بینی امیدوارکننده ای ندارد و می گوید که اقتصاد آلمان به طور جدی در آستانه رکود است.

وی افزایش ناگهانی قیمت برق و گاز را بار مصرف کنندگان و بنگاه های اقتصادی خواند. این کارشناس تاکید می کند که ادامه رکود یا ثبات اقتصادی در گرو تحولات بازار انرژی است.