کرونا بر روح و روان ایرانی‌ها چه تاثیری داشته است؟ایسنا/خراسان رضوی مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به گفته دکتر نوربالا، دبیر کمیته تخصصی سلامت روان کووید ۱۹، گفت: طبق اعلام وی در ایران ۲۹ درصد افرادی که مبتلا به کرونا می‌شوند، ابتلا به اختلالات روانپزشکی را تجربه کرده‌اند؛ یعنی حدودا از هر سه تا چهار نفر، یک نفر مبتلا به اختلالات روانی شده است.

محمدرضا فیاضی بردبار در میزگرد «بهداشت روان در دوران کرونا» که به مناسبت هفته ملی بهداشت روان در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: معمولا بیماران به دلیل هراس از برچسب خوردن به طور متوسط هفت سال پس از تجربه نخستین علائم بیماری روانی به روان‌پزشک مراجعه می‌کنند. مراجعه با این فاصله چند ساله هم باعث دشوارتر شدن روند درمان شده و هم گاه فرصت طلایی درمان را از روان‌پزشک سلب می‌کند. 

وی افزود: ‌این موضوع به افزایش بار بیماری نیز می‌انجامد. بار بیماری به میزان از کار افتادگی یک بیمار در پی بروز یک بیماری طی سال‌های ابتلا گفته می‌شود؛ به طور مثال فردی به علت سکته قلبی از کار افتاده است؛ در صورتی که قرار بوده این فرد تا سن ۶۰ سالگی کار کند و برای جامعه مفید باشد. حالا با سکته قلبی او ۱۰ سال نمی‌تواند کار کند و این بار به جامعه منتقل می‌شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: آمار نشان می‌دهد که در ایران بیشترین بار بیماری بانوان‌ مربوط به بیماری‌های روان‌پزشکی و افسردگی به میزان حدود ۱۸ درصد است. همچنین در آقایان ۲۸ درصد کل بار بیماری‌ها مربوط به تصادف ناشی از سوانح، ۱۴ درصد مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی و ۱۴ درصد مربوط به سوء مصرف مواد مخدر و اختلالات روانی است. 

فیاضی بردبار ادامه داد: متاسفانه از زمان شیوع بیماری کرونا اختلالات روان‌شناسی ناشی از کرونا مغفول مانده است. پیش از این نیز بسیار گفته شده بود که بعد از شیوع کرونا جامعه درگیر مشکلات روان‌پزشکی خواهد شد. 

وی عنوان کرد: پس از شیوع کرونا برخی از کسانی که اختلالات روانی داشتند، پس از ابتلا به کرونا نوع بیماری‌ آن‌ها تغییر کرد. 

این متخصص اعصاب و روان گفت: افراد بعد از بهبود بیماری کرونا دچار بی‌حالی، ضعف و بی‌حوصلگی می‌شوند و شدت انرژی آن‌ها کاهش می‌یابد. افسردگی از عوارض شایع پس از کروناست که ممکن است ارتباط مستقیم با ابتلا به این بیماری داشته باشد یا شرایط روحی و روانی ناشی از ابتلا به کرونا به افسردگی دامن بزند شود. 

وی افزود: بیماری افسردگی با حس افسردگی متفاوت است. علائم بیماری افسردگی شامل احساس افسردگی در تمام روز، عدم لذت، تغییر خواب، کم اشتهایی و فکر طولانی مدت در در مورد مرگ است. البته شدت بیماری افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. 

این استاد دانشگاه در خصوص درمان بیماری افسردگی بیان کرد: برای افراد مبتلا به کرونا دستورالعمل‌هایی وجود دارد که اگر آن‌ را رعایت کنند، دچار افسرگی نمی‌شوند یا شدت افسردگی آنان کاهش می‌یابد. این دستورالعمل‌ها شامل استراحت منظم بعد از بیماری، سبک زندگی سالم‌تر، جبران ضعف، بازسازی فکری و مثبت‌نگری، پرهیز از پیگیری اخبار نامطمئن و همچنین برخورداری از خواب مناسب است. علائم افسردگی بعد از بهبود و درمان کرونا در افراد دیده می‌شود. 

وی با اشاره به موضوع تاب‌آوری جامعه در دوران کرونا اضافه کرد: تاب‌آوری به معنای ظرفیت بازگشت از دشواری‌های پایدار، ادامه‌دار و حفظ کردن قوام روانی و توانایی در ترمیم روان خود است. در استرس‌ها و مشکلاتی مانند کرونا که مزمن می‌شود، کسانی می‌توانند سالم بمانند که قدرت تاب‌آوری بالایی دارند

فیاضی بردبار ادامه داد: قدرت تاب‌آوری به عواملی همچون انعطاف‌پذیری، شناخت و بروز هیجانات، افزایش اعتماد به نفس، ارتباطات و توانمندی در برقراری ارتباطات، توانایی حل مساله و بهره‌جویی از ابزار هنر بستگی دارد. این تاب‌آوری جزو خصوصیاتی است که تغییرپذیر است و افراد می‌توانند تاب‌آوری خود را با تمرینات و استفاده از برخی آموزش‌ها افزایش دهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید