کمین در کشورهای شمال اروپا / زمانی که افزایش بی رویه قیمت ها برای مردم بومی در حال کاهش است


خبرگزاری فارس مازندران ـ زینب پورمرادی| مازندران از قدیم الایام به دلیل نزدیکی به پایتخت و آب و هوای مناسب، دریا و رودخانه، طبیعت و سرسبزی، مکانی دنج برای مردم خوش‌نشین بوده است.

خرید و فروش زمین در غرب مازندران ماجرای غم انگیزی است که سال هاست همیشه وجود داشته اما این بار با قبل فرق کرده است، به طوری که تقاضای زیاد زمین باعث هرج و مرج شدید قیمت ها، دشت یا جنگل شده است. بافت داخل یا خارج، مستند یا بدون سند و … مشتری است و قیمت برای برخی افراد اصلاً مهم نیست و فقط دنبال خرید زمین و ویلا هستند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنند.

امروزه تقاضا برای خرید زمین کشاورزی برای خرید ویلا با قیمت های جذاب در غرب مازندران به اوج خود رسیده است که حتی در دورافتاده ترین مناطق روستایی بدون هیچ امکاناتی نیز تقاضا دارد و ویلاهای لوکس ساخته است.

اگرچه مشکل ویلاسازی در غرب مازندران همواره جای نگرانی بوده است، اما قیمت افسارگسیخته ویلا برای مستاجران یا سرایداران بومی در آینده نزدیک به معضلی جدی تبدیل شده است.

قیمت بالای ویلا در مناطق ییلاقی شهر رامسر

بررسی های میدانی خبرنگار فارس مازندران نشان می دهد; در تابستان و در پای تابستان میانگین قیمت پشم بالاست و در برخی نقاط میانگین قیمت تا چند میلیارد تومان افزایش می یابد.

پایتخت در ابتدا تنها برای وقت گذرانی و استفاده از طبیعت به سواحل مازندران سفر می کرد اما اکنون این سواحل به یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری تبدیل شده است.

اما این فقط سرمایه داران نیستند که این سرمایه گذاری را انجام می دهند. به گفته اهالی، تقاضا برای زمین در مناطق جنوبی کشور زیاد بوده و حتی بازار مسکن مازندران هم در حال پیشی گرفتن از تهران و بالا رفتن آنقدر است که مردم بومی دیگر نمی توانند مسکن بخرند.

رشد بی رویه اجاره بها در غرب مازندران

بازار اجاره مسکن نیز امسال داغ است و به دلیل شرایط بد اقتصادی، فشار زیادی بر مستاجران وارد می شود.

اجاره خانه های استیجاری در شرایط فعلی به دلیل افزایش تورم و خلاء نظارتی به یک چالش جدی تبدیل شده است و به همین دلیل مستاجران به دنبال خانه های کوچک با حداقل امکانات رفاهی هستند.

البته بسیاری از افراد مرفه در این بیداد خانه های بلندمرتبه خانه های تفریحی خود را اجاره می دهند و هزینه افتتاح اتوبان تهران – شمال را می پردازند.

با این اوصاف هیچ زمین سبزی وجود ندارد و تنها چیزی که می بینید ساختمان های غول پیکر، ویلاهای مجلل در دل جنگل های قدیمی، خیابان های شلوغ و آسمان است که در آینده ای نزدیک به جای ابرهای سفید خاکستری می شوند و منتظر آخرین اکسیژن هستند. .

بیشترین افزایش قیمت مسکن در متل قو

نعمت رضی کاظمی یکی از مالکان غرب مازندران از قیمت های نجومی ویلا در متل قو و رامسر خبر داد و گفت: فروش متل در متل قو به قدری بالاست که این شهر کم جمعیت است. .

وی به افزایش قیمت ها از سال ۸۱ اشاره می کند و می افزاید: قیمت زمین ۸۱ متری حدود ۲ هزار تومان بود که ناگهان به ۱۰ هزار تومان رسید و این افزایش نسبی برای بسیاری از مردم بومی جذاب بود و مقدار زیادی زمین فروخته شد. .

کاظمی با بیان اینکه این افزایش قیمت ادامه داشت و تا حدود ۶ سال پیش به یکباره قیمت ها نجومی شد، ادامه داد: قیمت ملک رامسر در مکانی لوکس از ۶ میلیون متر شروع می شود و به ۷۰ میلیون تومان می رسد.

وی به گرانی ویلا در متل قو اشاره و تصریح کرد: طی سالیان متمادی که در این سمت بودم قیمت زمین و ویلا در متل قو نسبت به سایر شهرها بیشتر است.

نعمت رضی کاظمی با اشاره به یکی دیگر از دلایل افزایش جمعیت در غرب استان مازندران می گوید: افتتاح قطعه اول اتوبان تهران – شمال و کوتاه شدن مسیر پایتخت و همچنین آب و هوای معتدل و طبیعت بکر است. ، وجود دریا و رودخانه در منطقه.

وی با بیان اینکه تقاضا در سال جدید زیاد نبود، خاطرنشان کرد: قدرت معاملاتی به دلیل افزایش نجومی قیمت ها بسیار پایین است.

این مشاور املاک در ادامه به بنگاه های املاک غیرکارشناس در شهرهای غربی اشاره کرد و گفت: عدم دانش و آموزش کافی در زمینه فروش املاک یکی از دلایل افزایش قیمت ها و تورم در این مناطق است.

کاظمی می افزاید: در برخی مناطق رامسر بالغ بر ۷۰ درصد غیر استونیایی ها ساکن شدند که سال ها پیش این تعداد زمین توسط مردم خوش آب و هوا خریداری شده و اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند.

وی به نظارت بر تغییر کاربری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هم به دلیل نظارت بر ساخت و ساز و هم به دلیل تغییر کاربری خودسرانه، ساخت و ساز کمتری انجام می شود.

فروش زمین در حال حاضر متوقف شده است

مجید محمدپور، یکی از اعضای شورای روستای مرزن آباد مرکزی، گفت: تقاضا برای زمین در شش ماه گذشته به شدت کاهش یافته است و زمین هایی را که فاقد امکانات روستایی هستند، فرستاده و حتی خریداری کرده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ تقاضا برای زمین های بزرگ و هکتاری بیشتر بود، گفت: البته فاکتور داخل و خارج از زمین برای مشتری مهم نبود، در اکثر روستاها داخل زمین غیرکشاورزی زمین وجود دارد. بسیار کوچک است، بیشتر زمین خارج از بافت خریداری شده و در کشاورزی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین فروش زمین های کشاورزی به دلیل بی توجهی دولت ها به بخش کشاورزی در سال های اخیر بوده است، توضیح می دهد: بزرگترین مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی و نبود زیرساخت های لازم است که اکثر کشاورزان را به سمت فروش هکتارها سوق داده است. . زمین و نقل مکان به شهرستان جهادکشاورز کشاورز مسئول زمین کشاورزی نیز از تهیه بذر، کود، ادوات کشاورزی و … حمایت نمی کند. البته امسال جهاد کشاورز تعداد زیادی نهال را برای زمین های کشاورزی به روستاییان تحویل داد که به دلیل کم آبی با آن مواجه هستیم.

محمدپور می گوید: به جای کاشت گندم و جو در مزارع، تمام دیوارها را گچ بری می کنند و گاهی هم ویلا می سازند.

هیچ آژانسی بر قیمت اجاره چالوس نظارت ندارد

مجتبی باقری یکی از شهروندان چالوسی در گفت وگو با فارس، یکی از مشکلات اقتصادی خانواده ها را بالا بودن هزینه اجاره خانه عنوان کرد و در هر منطقه تعرفه ای تعیین و به اطلاع مشتریان می رسد.

وی با اشاره به اینکه در نهایت مستاجران و طالبان مجبور شده اند خود را با صاحبخانه تطبیق دهند، افزود: گاهی ساعت ها با صاحبخانه صحبت می کردیم تا خانه ای را اجاره کنیم تا ساکن شده و ارزان تری زندگی کنیم.

این شهروند چالوسی به افزایش ۶ برابری اجاره بهای خانه در ۳ سال اشاره کرد و افزود: حدود ۳ سال پیش خانه ای را ۲۰ میلیون تومان رهن کردم اما اکنون با ۱۵۰ میلیون تومان نمی توانم خانه مناسب اجاره کنم. مثل قبل.

این شهروند چالوسی به عدم کنترل و نظارت بر روند اجاره در شهر اشاره کرد و گفت: اقدامات کنترل اجاره بها شامل ثبات اقتصاد کشور، تنظیم قوانین و مقررات بازار اجاره و حفظ حقوق مستاجران است. . .

تلاش خبرنگار فارسی برای مصاحبه با مدیر املاک چالوس و رامسر درباره افزایش قیمت و اجاره بها طی چند سخنرانی و پیام به نتیجه نرسید.

انتهای پیام/ ۸۶۰۶۱ / ج