کیسینجر نسبت به تسلط چین در جهان هشدار داد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه پیشین و سیاستمدار کهنه کار آمریکایی در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی تایمز درباره روسیه و اوکراین هشدار داد که چین می تواند بر جهان تسلط یابد.

کیسینجر در بخشی از این مصاحبه ابتدا به سوالات رسانه های انگلیسی در مورد جنگ اوکراین و روسیه پاسخ داد و دیدگاه خود را در مورد دو رئیس جمهور ولادیمیر زلینسکی و ولادیمیر پوتین بیان کرد.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا که یهودی نیز هست، به یهودی بودن رئیس جمهور اوکراین اشاره کرد و گفت: “شکی نیست که زلینسکی یک ماموریت تاریخی را انجام داده است. او از پیشینه ای است که هرگز در رهبری اوکراین سابقه نداشته است.”

هنری کیسینجر ادامه داد: او (زلنسکی) یک رئیس جمهور خودسر بود که از سیاست داخلی (اوکراین) ناامید شد و سپس با تلاش روسیه برای قرار دادن اوکراین در موقعیت کاملاً وابسته مواجه شد… اما آیا او می تواند به صلح، به ویژه صلحی که شامل فداکاری های محدود است، دست یابد. “سرت را بگیر؟”

تایمز از هنری کیسینجر در مورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نظر او درباره پوتین پرسید. به گزارش تایمز، کیسینجر چندین بار با پوتین ملاقات کرد. آنها اولین بار در دهه ۱۹۹۰، زمانی که پوتین معاون شهردار سن پترزبورگ بود، ملاقات کردند.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا به تایمز گفت: «من فکر می‌کردم او یک تحلیل‌گر متفکر است که دیدگاه خود را از روسیه به عنوان نوعی موجود عرفانی که نوعی تلاش معنوی در داخل و خارج از ۱۱ منطقه زمانی انجام می‌دهد، بنا کرد. از نظر پوتین، اوکراین نقش ویژه ای ایفا کرده است. سوئدی ها، فرانسوی ها و آلمانی ها از طریق این سرزمین [زمانی که به روسیه حمله کردند] آنها وارد شدند و شکست خوردند زیرا (روسیه) خسته شده بودند. این دیدگاه اوست [پوتین] است”.

به گفته کیسینجر، ایده ولادیمیر پوتین با بخش هایی از تاریخ اوکراین در تضاد نیست و تاریخ این کشور اوکراین را از امپراتوری روسیه متمایز می کند. وزیر خارجه اسبق آمریکا گفت مشکل ولادیمیر پوتین این است که او “رهبر کشوری در حال کوچک شدن است… و در این بحران حس تشخیص چیزهای مهم و بی اهمیت را از دست داده است.” هیچ بهانه ای برای کاری که او انجام داد وجود ندارد.

به گزارش تایمز، در این مصاحبه، کیسینجر خبرنگار رسانه انگلیسی یادداشتی را یادآور شد که در جریان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ نوشته شده بود که در آن وزیر خارجه سابق آمریکا با ایده اوکراین برای پیوستن به ناتو و به جای این کشور مخالفت کرد. بی طرفی شبیه فنلاند. با این حال، او هشدار داد که مذاکرات در مورد عضویت در ناتو منجر به جنگ خواهد شد.

آیا این گسترش ناتو خیلی بزرگ است؟ کیسینجر خبرنگار تایمز با اشاره به درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو پرسید.

کیسینجر گفت: «ناتو اتحاد کاملی برای مقابله با متجاوز با روسیه بود، زمانی که تهدیدی بزرگ برای صلح جهانی بود». بنابراین، حفظ این امر مهم است، اما دانستن این نکته مهم است که در خاورمیانه و روابط آسیا با اروپا و ایالات متحده چالش‌های بزرگی وجود دارد و ناتو نهادی است که اعضای آن ممکن است موضع مشترکی در مورد این مهم نداشته باشند. مسائل آنها در مورد اوکراین گرد هم آمدند زیرا یادآور تهدیدات (شوروی قدیم) بود و آنها خیلی خوب عمل کردند و من از کاری که انجام دادند حمایت می کنم.

وی افزود: اکنون سوال این است که چگونه می توان به این جنگ پایان داد. در نهایت، اگر نمی خواهیم روسیه به پایگاه چین در اروپا تبدیل شود، باید جایی برای اوکراین و مکانی برای روسیه پیدا کنیم.

این سیاستمدار ۹۹ ساله آمریکایی سپس به مواضع مخالف و تنش های واشنگتن با پکن اشاره کرد و این دو کشور را رقیب اصلی یکدیگر در تسلط بر جهان توصیف کرد.

هنری کیسینجر گفت: ایالات متحده و چین دو کشور با پتانسیل برای تسلط بر رقبای برتر جهان هستند. آنها توسط سیستم‌های داخلی ناسازگار اداره می‌شوند، و این زمانی اتفاق می‌افتد که فناوری به این معنی است که جنگ علیه تمدن به تعویق می‌افتد مگر اینکه آن تمدن را نابود کند.»

خبرنگار تایمز از یک شخصیت مشهور آمریکایی پرسید: آیا جنگ سرد دوم (نگاه کنید به آمریکا و چین) پتانسیل خطرناک‌تر از جنگ سرد اول (جنگ سرد ایالات متحده و شوروی) را دارد؟

به گزارش رسانه ها، کیسینجر در پاسخ به این سوال گفت که این می تواند خطرناک تر باشد، زیرا هر دو قدرت بزرگ اکنون منابع اقتصادی قابل توجهی دارند (که در جنگ سرد اول وجود نداشت) و فناوری های تخریب با ظهور مصنوعی وحشتناک تر شده اند. به معنای. هوش..

وی گفت: «انتظار برای غربی شدن چین دیگر یک استراتژی قابل قبول نیست. من فکر نمی‌کنم تسلط بر جهان (تسلط) مفهوم چین باشد (اینکه چین می‌تواند بر جهان تسلط یابد)، اما آنها ممکن است آنقدر قدرتمند شوند که به نفع ما نباشد.»

کیسینجر افزود: «دو قدرت بزرگ (ایالات متحده و چین) یک حداقل تعهد مشترک برای جلوگیری از یک برخورد فاجعه بار دارند.

انتهای پیام/ م
آن را در صفحه اول توصیه کنید