یک نقص نادر

پروترومبین یک پروتئین پلاسما است که در کبد تولید می شود و در طول لخته شدن به ترومبین، آنزیمی در خون تبدیل می شود. هر زمان که فردی زخم خونریزی داشته باشد، این ویتامین K است که تولید پروترومبین را تحریک می کند تا خونریزی را متوقف کند، در واقع برای لخته شدن خون و کمک به ترمیم جراحات بدن مهم است. همچنین گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کند، یک ترکیب سفید رنگ که در کبد و ماهیچه ها برای انرژی ذخیره می شود.

سه شکل مختلف از این ویتامین وجود دارد. اولین مورد، K1، همچنین به عنوان فیلوکینون شناخته می شود، مایع روغنی موجود در سبزیجات برگدار، سبوس، برنج و جگر خوک که برای لخته شدن خون ضروری است. دوم، K2 یا مناکینون توسط باکتری های دوست در روده بزرگ ساخته می شود. سوم، K3، معروف به منادیون، در واقع یک فرم مصنوعی است. هر سه ویتامین در نهایت به کبد می رسند، جایی که برای تشکیل عوامل انعقاد خون استفاده می شوند.

نکته جانبی: بدن وظیفه ای دارد که یک برآمدگی یا بریدگی کوچک را در یک فرد سالم به حداقل برساند. به این فرآیند هموستاز (توقف خونریزی از طریق اندام یا قسمتی از بدن) با تشکیل لخته ای که جریان خون را متوقف می کند، می گویند. اما در افراد مبتلا به هموفیلی، خون لخته نمی‌شود، زیرا یک یا چند پروتئین که لخته را تشکیل می‌دهند و جراحات را ترمیم می‌کنند معیوب هستند یا به طور کلی از بین رفته‌اند.

بهترین منابع طبیعی ویتامین K سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج، کلم، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه، زرده تخم مرغ، ملاس سیاه، بلغور جو دوسر، بلغور جو دوسر، چاودار، سویا و گندم هستند. با این حال، از آنجایی که باکتری‌های دوست در روده یکی از این اشکال را تشکیل می‌دهند، بسیار نادر است که فرد دچار کمبود شود. و بنابراین اکثر مردم نیازی به مکمل ندارند.

ویتامین K1 علاوه بر عملکرد اصلی حمایت از لخته شدن خون، نقش مهمی در فرآیند تشکیل استخوان دارد. نگه داشتن کلسیم در استخوان ها و توزیع مجدد آن به محل مورد نیاز است.

اگرچه کمبود K نسبتاً نادر است، اما گروه های خاصی از افراد می توانند از کمبود K رنج ببرند. نوزادان ممکن است به اندازه کافی از آن برخوردار نباشند زیرا در روده آنها باکتری کافی برای تولید آن وجود ندارد. بنابراین به اکثر نوزادان در کشورهای توسعه یافته واکسن ویتامین K داده می شود تا آنها را تا زمانی که فرآیند طبیعی انجام شود برطرف کند.

این یکی از معدود مواردی است که اکثر مردم در طول زندگی خود از مکمل های غذایی استفاده می کنند. مصرف مکمل به دلیل کاهش جذب ویتامین K در سالمندان ضروری است. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باعث کمبود شوند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها در جذب ویتامین K اختلال ایجاد می‌کنند و باکتری‌های روده، چه خوب و چه بد، را از بین می‌برند.

ویتامین K از دفع کلسیم در ادرار جلوگیری می کند و می تواند باعث تسریع بهبود شکستگی ها و تقویت سیستم ایمنی بدن شود. عملکرد سالم کبد را تقویت می کند، ممکن است به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان، جلوگیری از پوکی استخوان و افزایش مقاومت در برابر عفونت کمک کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر